Visos reklamos paslaugos, interneto svetainių kūrimas, SEO optimizavimas: info@visainfo.lt

Rygos AKROPOLIS – įspūdingas tarptautinės komandos kūrinys

Rygos AKROPOLIS – įspūdingas tarptautinės komandos kūrinys Rygos AKROPOLIS – įspūdingas tarptautinės komandos kūrinys

Visiems gerai žinomas prekybos centro tinklas „Akropolis“ balandį atvėrė dar vienas duris. Šį kartą – Rygoje. Latvijos sostinėje iškilusio objekto statybai buvo suburta patyrusi tarptautinė komanda. Rygos „Akropolis“ tapo pirmuoju prekybos ir pramogų centru Latvijoje, pastatytu pagal BREEAM tvarių pastatų vertinimo standartą.

Ilgai brandinta vizija

„Sklypas prekybos ir pramogų centrui „Akropole“ Rygoje, buvusio Kuznecovo fabriko vietoje, buvo įsigytas dar praėjusiame dešimtmetyje. Tai patogi lankytojams atvykti vieta, esanti šalia vienų svarbiausių Rygos magistralių“, – pasakoja „Akropolis group“ komunikacijos departamento vadovas Dominykas Mertinas.

Projektavimo procesas buvo netrumpas – reikėjo reaguoti ir į kintančią pasaulio ekonomikos situaciją, ir į žmonių pirkimo įpročius, įvertinti tai, kad vis daugiau lankytojų į prekybos centrus ateina ne tik apsipirkti, bet ir pramogauti, leisti laisvalaikio, susitikti su draugais.

„Rinkos dydžiu Ryga šiek tiek didesnė už Vilnių, tačiau prekybos plotu, tenkančiu tūkstančiui gyventojų, Vilnius lenkia Latvijos sostinę. Be to, 10 metų Rygoje nebuvo atidarytas nė vienas naujas prekybos centras – nuo tada, kai pastatyta „Riga Plaza“. Ryga neturėjo tokio didelio, visiškai kitokio prekybos centro. Tad čia vietą „Akropoliui“ matėme“, – teigia D. Mertinas.

Tarptautinės komandos pastangos

Generaliniu rangovu tapo Latvijos bendrovė SIA „Merks“, priklausant „Merko Ehitus“ grupei. Įgyvendindama projektą, SIA „Merks“ nusprendė bendradarbiauti su Lietuvos įmone „Mitnija“, kuri buvo stačiusi prekybos ir pramogų centrus „Akropolis“ Kaune bei Klaipėdoje, taip pat antrąją Vilniaus „Akropolio“ dalį bei biurų pastatą. Šiuo metu „Mitnija“ taip pat vykdo „Akropolio“ Vilniuje atnaujinimo darbus. „Mitnijos“ užsakymo dalis šiame projekte sudarė 50 %. „Akropole“ pastato techninį projektą atliko viena Latvijos architektų lyderių „Sarma & Norde Arhitekti“. Techninė projekto priežiūra patikėta bendrovei SIA „Būvuzraugi LV“.

Kuriant prekybos centro planinę struktūrą ir interjerą, bendradarbiauta su viena žinomiausių pasaulyje prekybos srities architektūros įmonių „Benoy“, kūrusia tokius prekybos centrus kaip „Westfield“ Londone ir „Mall of Scandinavia“ Stokholme. „Suburtos tarptautinės komandos patirtis leido vieną didžiausių Latvijoje pastarojo dešimtmečio nekilnojamojo turto projektų įgyvendinti laiku, neviršijant sąmatų ir išlaikant aukščiausią kokybę, kurios mes, kaip užsakovai, reikalavome“, – pasakoja komunikacijos vadovas.

Rygos AKROPOLIS

Paveldo ir inovacijų sinergija

D.Mertinas akcentuoja, kad statant šį objektą buvo siekta sukurti projektą, kuris išsiskirtų ne tik pirmąja Latvijoje prekybos ir pramogų centre esančia ledo arena, įdomiu mados ir prekių ženklų rinkiniu, bet ir išskirtiniais architektūriniais sprendimais.

Vienas jų – Kuznecovo fabriko paveldo įtraukimas į prekybos ir pramogų centro interjerą. Buvo išsaugoti du senojo porceliano fabriko kaminai, o išsaugotos kitų pastatų plytos kruopščiai nuvalytos ir panaudotos „Akropolio“ interjere, taip išlaikant šios vietos istorijos dvasią. „Prekybos centre įrengėme interaktyvią ekspoziciją, kur žmonės gali susipažinti su buvusio fabriko istorija, pamatyti čia gamintų indų pavyzdžių. Manau, tai labai svarbu. „Akropolio“ atidarymo metu į prekybos centrą atėjo žmonės, kurie kadaise dirbo Kuznecovo fabrike, jie nuoširdžiai džiaugėsi tuo, ką pamatė“, – pasakoja „Akropolis group“ komunikacijos vadovas.

Sudėtingi darbai – puikiam rezultatui pasiekti

Įspūdinga ledo arena, atitinkančia ledo ritulio aikštės standartus, didžiuojasi ir UAB „Mitnija“. Ypač dėl to, kad jos statyba tapo nemenku iššūkiu. Ji pastatyta beveik 8 400 m2 plote be kolonų, naudojant vadinamąsias erdvines santvaras, kurias reikėjo atgabenti į statybų vietą specialiomis transporto priemonėmis su policijos palyda. Ledo arena uždengta 77 skirtingo dydžio santvaromis, iš kurių didžiausia – 3,5 m aukščio ir 23 m ilgio.

Statant „Akropole“, taip pat reikėjo sutvarkyti infrastruktūrą ir suformuoti kraštovaizdį. „Mitnijos“ komanda rekonstravo ir performavo Maskavas, Slavu ir Salaspils gatves, pastatė viaduką nuo Krasta gatvės ir įrengė daugiau kaip 2 300 automobilių stovėjimo vietų aikštelę. „Akropole“ teritorijoje pasodinta per 600 medžių ir 10 kitokių rūšių augalų.

Puikių rezultatų siekis

UAB „Transrifus“ vaidmuo šiame projekte buvo pastolių statybos darbams tiekimo užtikrinimas. Didelis darbų mastas ir tempas privertė kreiptis į Lietuvos įmonę, turinčią didelį pastolių parką ir ilgametę patirtį. Vertindama UAB „Mitnija“ pasitikėjimą, „Transrifus“ komanda džiaugiasi galėjusi prisidėti prie tokio svarbaus ir įsiminto projekto ir bendradarbiaudama pasiekti puikų rezultatą.

Rygos „Akropolio“ projektas iki šiol yra ir vienas didžiausių UAB „Pramoninės metalo konstrukcijos“ įgyvendintų projektų, kuriam įmonė gamino metalo konstrukcijas su sudėtingomis erdvinėmis daugiaatramėmis apvalių profilių santvaromis. Įmonės „Pramoninės metalo konstrukcijos“ specializacija – nestandartinės didžiagabaritės stambios plieno konstrukcijos. O pasiekimų sąraše, darbo su šiuo objektu metu, – pagamintų daugiau kaip 500 tonų metalo konstrukcijų per mėnesį bei, lygiagrečiai, pasiektas maksimalus įvertinimas EXC4 pagal EN 1090 standartą, leidžiantį gaminti aukščiausius reikalavimus atitinkančias konstrukcijas.

Unikalumas, slypintis fragmentuose

UAB „Bautopas“ komanda, dirbdama su Latvijos projektuotojais, rūpinosi objekto „Akropolis“ fasado grožiu ir tvirtumu. „Bautopo“ direktorius Jurij Oganian sako, kad, nors iš pažiūros fasadas atrodo gana paprastas, tačiau, kad būtų pasiektas toks rezultatas, teko įdėti daug pastangų, nuolat prižiūrėti vykdomų darbų eigą ir sumaniai pasitelkti kūrybiškumą.

Pagal numatytą plytinio fasado sprendimą reikėjo plytines sienas „padalinti“ į skirtingo dydžio stačiakampius fragmentus. Visi jie yra arba išsikišę, arba įgilinti. Toks architektūrinis sprendimas, akcentuotas apšvietimu, kuria nepakartojamą plastinį efektą. Tačiau šio architektūrinio sprendimo sudėtingumą lėmė tai, kad, esant 85 mm storio mūrui, fragmentai buvo perstumti 50 mm į vidų arba į išorę. Dėl šios priežasties buvo neįmanoma vieno mūro atremti ant kito. Rasti sprendimą padėjo skirtingų ilgių „BAUT“ gembės (tradiciškai objekte naudojami vos keli jų tipai). Gembių eilės tvirtintos prie pastato gelžbetoninių laikančiųjų konstrukcijų ir ant jų remiami plytų mūro fragmentai. Kad gembinių pakabų nesimatytų, viena ar kelios mūro eilės, panaudojus „BAUT“ elementus, buvo įrengiamos žemiau gembių lygio.

Kitas iššūkis, su kuriuo „Bautopo“ komandai teko susidurti, buvo terminai. Viskas turėjo būti daroma nepriekaištingai, tačiau itin sparčiai. Vis dėlto rezultatas džiugina. „Esame patenkinti, kad galėjome prisidėti prie šio projekto, bendradarbiauti su „Mitnija“, kitais specialistais ir pasiekti puikų rezultatą“, – teigia J. Oganian.

Rygos AKROPOLIS

Modernios fasado sistemos

Objekte panaudota modulinė fasadų sistema „Reynaers CW65 EF“. Ji išskirtinė tuo, kad į objektą tiekiami visiškai išbaigti sienų elementai (blokai) su visa lauko ir daline vidaus apdaila.  Tokie išbaigti sienų elementai yra visiškai surenkami gamykloje. Taip užtikrinama kokybė – juk pastato fasadą kur kas lengviau montuoti šiltoje patalpoje ant stalo, o ne objekto 10-ame aukšte lyjant lietui.

Palyginti su tradiciniu objekte surenkamu CW50 fasadu, modulinio fasado montavimas greitas ir ekonomiškas, jam nereikia didelių žmogiškųjų išteklių, brangios technikos ir pastolių. Taip sutrumpinamas fasado įrengimo ir net visos statybos laikas. Svarbus faktorius renkantis bet kokią modulinę sistemą – tai projektavimui iki statybos pradžios skirtas laikas. Dirbant su modulinėmis sistemomis, efektyvumas išgaunamas tik tinkamai suprojektavus visus pastato mazgus, sandūras ir tai reikia padaryti gerokai prieš pradedant gaminti ir montuoti fasadus. Dažnai tai daroma dar tada, kai neprasidėję žemės darbai. Kyla klausimas, kodėl?

Anot „Reynaers Aluminium“ projektų vadovo Viliaus Jeruševičiaus: „Vis dar pasitaiko atvejų, kai apie įstiklintas plokštumas manoma, kad tai tiesiog langai. Kažkas ateis ir įstatys jas į paruoštą angą ir tiek. Su elementiniais fasadais tai neveikia. Elementiniai fasadai dažniausiai pritaikomi pagal projektinius reikalavimus, praktiškai visuose projektuose liejami nauji papildomi profiliai, skirti būtent tam pastatui. Tai daroma dėl daugybės priežasčių – veikiančių apkrovų, šilumos ir garso reikalavimų, architektūrinių sprendimų. Visas šias grandis reikia sujungti iš anksto, suderinti su kitomis pastato inžinerinėmis konstrukcijomis. Tai padarę galime išgauti efektyvumą. Jei užsakovai ar projekto autoriai apie tai galvoja, reikia jau ankstyvojoje projekto stadijoje dirbti su tokiomis sistemomis ir tinkamai paruošti projektą.“

Atsižvelgdama į Rygos „Akropolio“ projekte numatytas sąlygas, „Reynaers“ šiam projektui suprojektavo ir pagamino naujus profilius, optimaliai atitinkančius visus keliamus reikalavimus. Buvo pasiekta 0,8 W/m2K šilumos izoliacija, o elementai iš gamyklos keliavo jau iš karto su 300 mm aukščio išorinėmis apdailomis. Kadangi buvo nuolat palaikomas ryšys su šio projekto fasadų rangovu UAB „Glasma Service“, atsižvelgta ir į jų pasiūlymus, kaip pagerinti gamybos bei montavimo specifiką. Pasitikėjimas vienas kitu yra itin svarbus momentas gaminant elementinius fasadus. Viso to padarinys – projektas buvo užbaigtas tiksliai pagal numatytus terminus.

„Projektas unikalus dar ir tuo, kad procese dalyvavo ir kitos šalies specialistai. Nors darbai vyko kaimyninėje, bet kitoje šalyje. Architektai taip pat buvo broliai latviai. Esant tokio pobūdžio projektams, „Reynaers“ išsiskiria pagalbos universalumu, nes mūsų komanda Latvijoje dirbo su architektais bei užsakovu, o Lietuvoje – su gamintoju. Taip mes išlaikome savo šūkį: „Kartu galime geriau“ (TOGETHER FOR BETTER). Rygos „Akropolio“ projektas – tai vienas iš daugelio tokių sėkmingo bendradarbiavimo įrodymų. Panašiu koordinavimo ir techninio palaikymo iš

„Reynaers“ būdu Lietuvos gamintojai sėkmingai vykdo projektus Skandinavijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Mūsų rinka seniai išlipo iš Lietuvos rėmų ir nuolat plečiasi. Mes ieškome augančių ir norinčių daugiau“ – komentuoja „Reynaers Aluminium“ generalinis direktorius Linas Kėvelaitis.

Kritiškai svarbus faktorius – energinis efektyvumas

Oro kondicionavimo sistemas objekte Rygos „Akropolis“ įrengė bendrovė AIRCS. Siekdami užtikrinti geriausius rezultatus pagal tvarumo, saugumo ir ilgalaikiškumo kriterijus, be to, pateisinti užsakovo lūkesčius, AIRCS specialistai projektui „Akropole“ pasirinko įmonės „LG Electronics“ produkciją, užtikrinančią komfortišką mikroklimatą prekybos centro lankytojams ir darbuotojams bei garantuojančią mažiausias sąskaitas už suvartotą energiją.

Kompanija „LG Electronics“ išsiskiria tuo, kad gali greitai prisitaikyti prie inovacijų ir kintančių rinkos poreikių, todėl visuomet siūlo efektyviausius sprendimus. Vieni tokių produktyvių ir novatoriškų sprendimų buvo pasirinkti įmonės AIRCS ir objekte Rygos „Akropolis“.

Bendra šalčio galia objekte siekia apie 6,5MW iš kurių daugiau nei 5,5MW buvo perprojektuoti iš vandeninių oro kondicionavimo į freonines oro kondicionavimo sistemas, kas leido sumažinti elektros energijos poreikį oro kondicionavimui beveik per pusę bei papildomai gauti labai efektyvaus šilumos siurblio funkciją.

„Anksčiau pastatų orui kondicionuoti daugiausia buvo naudojamos vandeninės „chiller“ sistemos, bet per pastaraisiais metais stipriai išpopuliarėjo ir vis dažniau naudojamos freoninės kondicionavimo sistemos, kurioms būdingas didesnis energetinis efektyvumas bei mažesnis triukšmas. Freoninės sistemos „oras–oras“ yra 30% ir daugiau energiškai efektyvesnės, o tai ypač svarbu Europos Sąjungos šalims, kurios yra deklaravusios būtinybę mažinti elektros energijos suvartojimą, efektyviau naudoti žaliąją energiją ir šilumos siurblius patalpoms šildyti bei vėsinti“, – pasakoja „LG Electronics“ direktorius Darius Lastauskas.

Pasak AIRCS vadovo Andrej Germanovič, energinis efektyvumas ypač svarbus faktorius kiekviename objekte, todėl AIRCS ekspertų misija – visada rasti optimaliausią sprendimą, kuris atitiktų aukštus kokybės standartus ir tenkintų užsakovą.

Laikui nepavaldūs apšvietimo sprendimai

Objekto „Akropolis“ apšvietimas buvo patikėtas UAB „Šviesos technologijos“ specialistams. „Šiam projektui buvo gaminami šviestuvai pagal architektūrinę viziją, parenkant tinkamiausias technines charakteristikas kiekvienai erdvei. Projektas unikalus tiek apimtimi, tiek parinktais sprendiniais. Dauguma gaminių buvo gaminami specialiai tik šiam projektui, įgyvendinant sudėtingiausius uždavinius, gautus iš architektų ir užsakovo“, – atskleidžia „Šviesos technologijų“ komercijos direktorius Edgaras Gerdzevičius, pasakodamas, kad Rygos „Akropolyje“ turėjo galimybę dirbti su savo srities profesionalais – architektais, statybininkais ir elektros rangovais.

Pasak E. Gerdzevičiaus, parenkant ir įgyvendinant techninius sprendinius, buvo labai daug kūrybos, teko kurti tiek šviestuvų dizainą, tiek artimai bendraujant su gamintojais keisti šviestuvų technines charakteristikas, priderinti prie pastato erdvių. Gaminiai savo konstrukcija priderinti prie išskirtinių formų, naudotų interjere, taip pat, atkartojant istorinę pastato funkciją, gaminti kiniško porceliano šviestuvai, taip subtiliai užsimenant apie buvusios keramikos gamyklos laikus.

„Akropolio“ interjeras yra funkcionalumo ir nepavaldžių laikui sprendinių derinys. Šviesa užtikrina aiškias kryptis žmonių srautams, akcentuoja senųjų pastatų liekanas, išryškina interjero detales ir poilsio zonas. Pasitelkti sprendiniai ypač ilgalaikiai, sukurti atsižvelgiant į interjero funkciją ir dekoratyvumą“, – akcentuoja komercijos direktorius.

Ilgalaikiškumui ir neblėstančiai elegancijai – granitas

Rygoje iškilusiam objektui „Akropolis“ realizuoti buvo pasitelktos tik geriausios, patvariausios ir kokybiškiausios medžiagos, siekiant užtikrinti pastato ilgalaikiškumą ir estetinę harmoniją. Vienu tokių sprendimų, sukuriančių idealią pusiausvyrą tarp modernumo bei tradicijų, tapo granitas. Šią ypatingą medžiagą grindims tiekė lietuviško kapitalo įmonė „Arsenalas“.

UAB „Arsenalas“ komanda granito plyteles tiekia iš viso pasaulio, tačiau būtent šiam projektui buvo pasirinktos plytelės iš Brazilijos, Indijos ir Kinijos. „Granitas iš skirtingų šalių atkeliavo, nes buvo ieškoma tobuliausio estetinio išpildymo. Pavyzdžiui, iš Brazilijos atgabenome gelsvos spalvos plyteles, iš Indijos – juodos“, – darbo niuansus atskleidžia įmonės savininkas Virginijus Rutkauskas.

Pasak specialisto, granitas tampa vis populiaresnis dėl akivaizdžių priežasčių – jis ilgalaikis, patvarus ir gražus. „Akivaizdu, juk įprastos plytelės nusidėvi jau po penkerių metų, kartais net greičiau, o granitas ir po 30 metų išlieka tvirtas ir estetiškas“, – pasakoja V. Rutkauskas, pabrėždamas, kad pastaruoju metu, žmonėms įvertinus šios medžiagos pranašumą, granitas tampa paklausus ne tik komerciniuose projektuose, bet ir individualiuose objektuose.

Rygos AKROPOLIS

Naujos tendencijos

„Šiuolaikiniai pastatai projektuojami ir kuriami pasitelkiant visas išmaniąsias technologijas ir pritaikant įvairias naujoves, kurios užtikrina pastato ilgalaikiškumą, ergonomiškumą ir atspindi naujas dizaino kryptis. Įėjimo sistemos, kurias pasiūlėme montuoti Rygos „Akropolyje“ yra vienos tų, kurias architektai jau dažniau įtraukia kurdami verslo ar gyvenamuosius pastatus. Nes kokybiška ir tinkamai sumontuota įėjimo sistema padeda surinkti purvą ir nepatekti jam į pastato vidų. Taip apsaugomos grindys nuo pernelyg ankstyvo susidėvėjimo ir blogo vaizdo. Rygos „Akropolyje“ buvo pasirinkta įėjimo sistema „Abimat Duplomats Zebra“ su aliuminio ir gumos su tekstilės intarpais“, – pasakoja UAB „Ostas“ specialistai, akcentuodami, kad ilgalaikė ir išskirtinio dizaino sistema „Abimat Duplomats Zebra“ ypatinga gamybos technologijos unikalumu – tvirta ir išvaizdi gumos ir tekstilės kombinacija.

Su geriausių įėjimo sistemų gamintojais bendradarbiaujanti „Osto“ komanda teigia, kad svarbiausia šiame projekte buvo tikslumas. Didžiausias iššūkis – teisingai išmatuoti visus įėjimus. Ne tik „Ostas“ bet ir gamintojas „Abimat“ skyrė daug dėmesio šiam projektui, kad būtų išvengta klaidų. „Esame dėkingi gamintojui „Abimat“, kad skyrė daug dėmesio šiam projektui, patys atvyko į objektą su naujausia technika, kuri padėjo padaryti tikslius brėžinius ir išvengti klaidingų matavimų“, – džiaugiasi „Ostas“ komanda.

Rygos „Akropolis“ yra vienas didžiausių projektų Baltijos šalyse, kuriame panaudota per 300 m² kojų valymo sistemų. Projektas parodė, kad pasaulinės tendencijos atkeliauja ir į Baltijos šalis. „Projektuojant įvairios paskirties pastatus, daugelyje Vakarų Europos valstybių kojų valymo sistemos pasirenkamos ne tik dėl funkcionalumo, bet ir norint sukurti unikalų pastato eksterjerą ir interjerą. Šis projektas leido pasitikrinti savo galimybes įgyvendinant sudėtingus projektus. Džiaugiamės, kad viskas puikiai pavyko. Puikus galutinis atliktų darbų rezultatas – profesionaliai pagaminta ir sumontuota kojų valymo sistema. Tikimės, kad šis projektas bus pavyzdys kitiems panašios paskirties projektams“, – sako „Osto“ specialistai.

Vidinės ir išorinės infrastruktūros gerinimas

Prekybos ir pramogų centro reikalavimai, kelti interjero sprendimams, yra specifiniai. Vienas svarbiausių jų – funkcionalumas, kad lankytojams čia būtų ne tik gražu, bet ir patogu. Rygos „Akropolio“ alėjų struktūra aiški ir paprasta orientuotis, tad daugiau nei 170 Rygos „Akropolyje“ įsikūrusių nuomininkų yra pakeliui pirkėjams.

Anot D. Mertino, Rygos „Akropolio“ parduotuvių vitrinos yra aukštesnės nei daugumoje kitų prekybos centrų, į pastatą patenka daug natūralios šviesos, visa tai leido pasiekti, kad prekybos centras būtų labai šviesus. Orientuojamasi į šeimas, tad Rygos „Akropolyje“ įrengti patogūs mamos ir vaiko kambariai.

„Tam, kad prekybos ir pramogų centras sėkmingai funkcionuotų, reikia ne tik, kad žmonės gerai jame jaustųsi, bet ir galėtų patogiai jį pasiekti. Todėl daug dėmesio ir investicijų skyrėme infrastruktūrai prekybos centro kaimynystėje sutvarkyti: finansavome viaduko statybą, kartu su Rygos miesto savivaldybe įrengėme viešojo transporto stoteles, patogius pėsčiųjų ir dviračių takus“, – pasakoja „Akropolis group“ komunikacijos departamento vadovas.

Statybos kompanijos „Mitnija“ informacija:

 • BREEAM tvarios plėtros sertifikatas.
 • IKO stogo danga, kuri mažina patalpų vėsinimo sąnaudas ir yra draugiška aplinkai.
 • Pagal specialų užsakymą panaudotas AGC koncerno stiklas.
 • Betonas: 11 000 kub. m.
 • Surenkamasis gelžbetonis: 12 000 kub. m.
 • Metalo konstrukcijos: 4 500 metrinių tonų.
 • Vėdinimo kameros: 72 vnt.
 • Projekte dirbo daugiau nei 150 įvairių subrangovų ir tiekėjų.

Straipsnis publ. Structum 2019 liepa  (Nr. 07); „Rygos „Akropolis“ – įspūdingas tarptautinės komandos kūrinys“. Nuotr. Akropolis Group

BAUTOPAS, UAB

Daugiau informacijos: www.bautsystem.com

BAUTOPAS, UAB infopuslapis

Pasidalink:

Įmonių straipsniai, naujienos, akcijos ir specialistų patarimai

 • Numatytas
 • Antraštė
 • Data
 • Atsitiktiniai
įkelti daugiau visų įkėlimui laikykite nuspaustą SHIFT klavišą įkelti visus