ltzh-CNenfrdeplrues

visainfo.lt – visa informacija vienoje vietoje!

Oro kondicionieriai ir sveikata - LIUNITAS

Oro kondicionieriai ir sveikata - LIUNITAS Oro kondicionieriai ir sveikata - LIUNITAS

Oro kondicionieriai ir sveikata. Gerą savijautą lemia aplinkos temperatūra, drėgmė ir oro švara. Mokslininkai nustatė, kad blogai vėdinamų patalpų oras yra kenksmingesnis už atmosferos orą. Taip yra todėl, kad patalpoje yra daug taršos šaltinių - aerozolių, buitinių chemikalų, naminių gyvūnų išskyrų ir kt. Be to, patalpų orą teigiamai jonizuoja televizoriai, kompiuteriai, kitos buitinės technikos priemonės.

orokondicPatalpų oras tampa grynesnis bei švaresnis dažnai vėdinant. O vėdinti galima ne tik natūraliu, bet ir dirbtiniu būdu - oro kondicionieriais. Apie jų paskirtį ir poveikį žmogaus savijautai kalbamės su KMU alergologe-pulmonologe Egle VAITKAITIENE.

Kam reikalingas oro kondicionierius?

Oro kondicionieriumi galima reguliuoti patalpos temperatūrą (optimali patalpos temperatūra žmogui yra 18-250 C) ir drėgmę atsižvelgiant į poreikius.

Kondicionieriuose būna skirtingi filtrai: pirminio valymo filtras su bakterijų naikinimo priemone ir anglies filtras. Pirminio valymo filtras sulaiko labai smulkias ore esančias daleles, jį galima plauti ir naudoti daug kartų. Anglies filtras naikina nemalonius kvapus - cigarečių dūmų, maisto ir pan.

Šiuolaikiniuose oro kondicionieriuose įrengti dar modernesni filtrai, jungiantys HEPA, elektrostatinio bei anglies filtrų funkcijas. Jie gaminami natūralaus arbatos lapų užpildo pagrindu, todėl veiksmingai naikina bakterijas, esančias aplinkoje. Elektrostatiniai filtrai sulaiko dulkių daleles, augalų dulkes bei gaivina patalpos orą. Aplinka tampa švaresnė.

Šiuolaikiniuose moderniuose namuose, biuruose, konferencijų salėse bei viešbučiuose orui kondicionuoti įrengiamos konvektorių sistemos. Jomis patalpas galima ir vėsinti, ir šildyti. Patalpoms šildyti jos jungiamos prie pastato katilinės ir naudojamos vietoje radiatorių, o patalpoms vėsinti jungiamos prie vandens šaldymo mašinos.

Ar nepakaktų ventiliatoriaus?

Nuomonė, kad įrengus mažą ventiliatorių vonios kambaryje, WC ar virtuvėje bus išspręstos visos vėdinimo problemos, neteisinga. Dažniausiai ventiliatorius nepajėgus išjudinti didesnio oro kiekio. Paprastai vonios kambario durys yra sandarios, ir ventiliatorius, įjungtas besimaudant, dirba tuščiai: oras negali patekti vidun, kad galėtų būti ištrauktas. Trauka pagerėja tik pravėrus duris. Blogai vėdinant minėtas patalpas drėgsta sienos, kaupiasi pelėsis. Taigi pavieniai ventiliatoriai mažai veiksmingi.

Kaip oro kondicionierius veikia organizmą?

Oro kondicionieriaus nauda ar žala mūsų organizmui - nuolatinė diskusijų tema. Vieni specialistai teigia, kad karštomis vasaros dienomis tai tarsi atgaiva organizmui, kiti juos laiko potencialiu ligų sukėlėju.

Tačiau daug kas priklauso nuo žmogaus užsigrūdinimo: kuo jis labiau užsigrūdinęs, tuo mažesnę įtaką turi temperatūros svyravimai tarp kondicionuoto ir lauko oro. Žinoma, jei lauke per 300 C karščio, o kondicionierius orą atvėsina iki 160, toks kontrastas gali pakenkti net ir didžiausio stipruolio kvėpavimo takams.

Oro kondicionieriumi reikėtų naudotis protingai, išvengiant per didelio temperatūros kontrasto, kad nepakenktų akių bei kvėpavimo takų gleivinei.

Reikėtų rinktis naujos kartos oro kondicionierius, kurie skleidžia mažesnį triukšmą, mažiau trikdo poilsį ir kuriuose naudojama nekenksminga aplinkai, netoksiška šaldomoji medžiaga R407c. Anksčiau naudota medžiaga R22, pagaminta chloro pagrindu, buvo viena iš ozono sluoksnio ardytojų.

Ką dar reikėtų žinoti apie oro kondicionierius?

Oro kondicionieriai būna įvairių tipų: montuojami į langus, prie lubų, palubės-sienų, sieniniai, kanaliniai, didelio galingumo, konvektoriniai ir kt.

Reikėtų žinoti, kad oro kondicionierius yra vasaros sezonui skirtas įrengimas, išskyrus tuos atvejus, jei jame sumontuotas "žiemos modulis". Paprastai būna nurodyta, kokiai temperatūrai esant jį galima eksploatuoti.

Kad oro kondicionierius tarnautų patikimai ir ilgai, reikia reguliariai papildyti šaldomosios medžiagos kiekį, išvalyti dulkes ir kitus nešvarumus iš vidinio ir išorinio įrenginio blokų, kondensato vamzdelio, patikrinti elektrinę įrenginio dalį ir darbo režimus. Tokį aptarnavimą reikėtų atlikti kiekvieno sezono pradžioje - pavasarį.

LIUNITAS, UAB

Daugiau informacijos:

LIUNITAS, UAB infopuslapis

Pasidalink:

Įmonių straipsniai, naujienos, akcijos ir specialistų patarimai

  • Numatytas
  • Antraštė
  • Data
  • Atsitiktiniai
įkelti daugiau visų įkėlimui laikykite nuspaustą SHIFT klavišą įkelti visus