ltzh-CNenfrdeplrues

visainfo.lt – visa informacija vienoje vietoje! Įmonių ir verslo info gidas kompiuteryje ir telefone

Probiotikai: ką reikia žinoti

Probiotikai: ką reikia žinoti Probiotikai: ką reikia žinoti

Kas yra probiotikai?

Probiotikai yra gyvi mikroorganizmai, skirti pagerinti sveikatą ar tepti ant kūno. Jų galima rasti jogurte ir kituose fermentuotuose maisto produktuose, maisto papilduose ir grožio produktuose. Nors žmonės dažnai mano, kad bakterijos ir kiti mikroorganizmai yra kenksmingi „mikrobai“, daugelis iš tikrųjų yra naudingi.

Kai kurios bakterijos padeda virškinti maistą, sunaikinti ligas sukeliančias ląsteles arba gaminti vitaminus. Daugelis probiotinių produktų mikroorganizmų yra tokie patys arba panašūs į natūraliai mūsų organizme gyvenančius mikroorganizmus.

Kokių bakterijų yra probiotikuose?

Probiotikuose gali būti įvairių mikroorganizmų. Dažniausiai yra bakterijos, priklausančios grupėms, vadinamoms Lactobacillus ir Bifidobacterium. Kitos bakterijos taip pat gali būti naudojamos kaip probiotikai, taip pat mielės, tokios kaip Saccharomyces boulardii. Skirtingi probiotikų tipai gali turėti skirtingą poveikį. Pavyzdžiui, jei tam tikra Lactobacillus rūšis padeda išvengti ligos, tai dar nereiškia, kad tą patį darytų kitos rūšies Lactobacillus ar bet kuris iš Bifidobacterium probiotikų.

Ar prebiotikai yra tokie patys kaip probiotikai?

Ne, prebiotikai nėra tas pats, kas probiotikai. Prebiotikai yra nesuvirškinami maisto komponentai, kurie selektyviai stimuliuoja pageidaujamų mikroorganizmų augimą ar aktyvumą.

Kas yra sinbiotikai?

Sinbiotikai yra produktai, kuriuose derinami probiotikai ir prebiotikai.

Probiotikų populiarumas

2012 m. Atliktas nacionalinis sveikatos interviu tyrimas (NHIS) parodė, kad maždaug 4 milijonai (1,6 proc.) JAV suaugusiųjų per pastarąsias 30 dienų vartojo probiotikus ar prebiotikus. Tarp suaugusiųjų probiotikai ar prebiotikai buvo trečias dažniausiai vartojamas maisto papildas, išskyrus vitaminus ir mineralus. Suaugusiųjų probiotikų vartojimas 2007–2012 m. Išaugo keturis kartus. 2012 m. NHIS taip pat parodė, kad per 30 dienų iki apklausos probiotikus ar prebiotikus vartojo 300 000 vaikų nuo 4 iki 17 metų (0,5 proc.).

Kaip gali veikti probiotikai?

Probiotikai gali turėti įvairų poveikį organizmui, o skirtingi probiotikai gali veikti skirtingai.

Probiotikai gali:

  • Padėti jūsų kūnui išlaikyti sveiką mikroorganizmų bendruomenę arba padėti kūno mikroorganizmų bendruomenei sugrįžti į sveiką būklę, po sutrikimo.
  • Gaminti medžiagas, turinčias norimą poveikį.
  • Įtakoti jūsų kūno imuninį atsaką.

Kaip probiotikai reguliuojami JAV?

Valstybinis probiotikų reguliavimas Jungtinėse Valstijose yra sudėtingas. Priklausomai nuo numatyto probiotikų vartojimo, JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) gali jį reguliuoti kaip maisto papildą, maisto ingredientą ar vaistą.

Daugelis probiotikų yra parduodami kaip maisto papildai, kuriems prieš parduodant nereikia FDA patvirtinimo. Maisto papildų etiketėse gali būti teiginių apie tai, kaip produktas veikia kūno struktūrą ar funkciją be FDA patvirtinimo, tačiau jiems neleidžiama teigti apie sveikatą, pavyzdžiui, sakant, kad papildas sumažina riziką susirgti be FDA sutikimo.

Jei probiotikas bus parduodamas kaip vaistas ligai ar sutrikimui gydyti, jis turi atitikti griežtesnius reikalavimus. Klinikinių tyrimų metu turi būti įrodyta, kad jis yra saugus ir veiksmingas numatytam naudojimui, ir prieš parduodant FDA turi būti patvirtintas.

Ką mokslas parodė apie probiotikų veiksmingumą sveikatos būklėms?

Buvo atlikta daug probiotikų tyrimų, tačiau dar daug reikia sužinoti, ar jie naudingi ir saugūs esant įvairioms sveikatos sąlygoms. Probiotikai yra prisidėję įvairiais sveikatos tikslais, įskaitant su antibiotikais susijusio viduriavimo (įskaitant viduriavimą, kurį sukelia Clostridium difficile), nekrotizuojančio enterokolito ir sepsio prevenciją neišnešiotiems kūdikiams, kūdikių dieglių gydymą, periodonto ligų gydymą ir indukciją ar remisijos palaikymas sergant opiniu kolitu. Tačiau daugeliu atvejų mes vis dar nežinome, kurie probiotikai yra naudingi, o kurie ne. Mes taip pat nežinome, kiek probiotikų tektų vartoti ar kam greičiausiai būtų naudinga. Net labiausiai ištirtomis sąlygomis mokslininkai vis dar ieško atsakymų į šiuos klausimus.

Tolesniuose skyriuose apibendrinami probiotikų tyrimai kai kurioms sąlygoms, kurioms esant jie buvo ištirti.

Virškinimo trakto būklės

Viduriavimas, susijęs su antibiotikais. Probiotikai buvo tiriami dėl viduriavimo, susijusio su antibiotikais, taip pat dėl viduriavimo, kurį sukelia viena specifinė bakterija - Clostridium difficile. 2017 m. Atlikta 17 tyrimų (iš viso 3 631 dalyviai) apžvalga su žmonėmis, kurie nebuvo hospitalizuoti, parodė, kad probiotikų skyrimas pacientams kartu su antibiotikais  viduriavimo tikimybes sumažino maždaug per pusę. Tačiau ši išvada buvo laikoma preliminari, nes tyrimų kokybė buvo tik vidutinė. Pacientai, kuriems buvo paskirti probiotikai, neturėjo daugiau šalutinių reiškinių nei pacientai, kurie jų negavo. Probiotikai gali būti naudingi viduriuojant ir su antibiotikais jauniems ir vidutinio amžiaus žmonėms, tačiau pagyvenusiems žmonėms nauda nebuvo įrodyta, rodo 2016 m. 30 tyrimų (7260 dalyvių) apžvalga, iš kurių 5 buvo skirti 65 ar daugiau metų žmonėms. Neaišku, ar probiotikai iš tikrųjų neveikia vyresnio amžiaus žmonėms, ar jokio poveikio nebuvo, nes šioje amžiaus grupėje buvo atlikti tik keli tyrimai.

Clostridium difficile infekcija. Bakterija Clostridium difficile gali užkrėsti antibiotikus vartojusių pacientų storąją žarną, sukeldama viduriavimą, kuris gali būti nuo lengvo iki sunkaus. C. difficile infekciją sunku gydyti ir ji kartais atsinaujina po gydymo. Tai labiau būdinga žmonėms, kurie ilgai vartoja antibiotikus, ir pagyvenusiems žmonėms, ji gali išplisti ligoninėse ir slaugos namuose. C. difficile infekcija Jungtinėse Amerikos Valstijose per metus paveikia apie pusę milijono žmonių ir sukelia apie 15 000 mirčių. 2017 m. atlikto 31 tyrimo (iš viso 8 672 pacientai) analizė parodė išvadą, kad probiotikai gali sumažinti C. difficile viduriavimo riziką suaugusiems ir vaikams, vartojantiems antibiotikus. Daugumoje šių tyrimų dalyvavo ligoninės pacientai. Analizėje taip pat padaryta išvada, kad probiotikų vartojimas kartu su antibiotikais atrodo saugus, išskyrus pacientus, kurie yra labai silpni arba turi silpnai veikiančią imuninę sistemą. Nežinoma, kokie yra probiotikų tipai, kurie būtų naudingiausi mažinant C. difficile viduriavimo riziką, kiek laiko jie turėtų būti vartojami, ir tinkamiausios dozės.

Vidurių užkietėjimas. 2014 m. 14 suaugusiųjų vidurių užkietėjimo probiotikų tyrimų (1 182 dalyviai) apžvalga parodė tam tikrų naudingų įrodymų, ypač apie Bifidobacterium lactis. 2017 m. Atlikus 9 probiotikų (778 dalyvių) tyrimus dėl vidurių užkietėjimo pagyvenusiems žmonėms, nustatyta, kad probiotikai davė nedidelę, bet reikšmingą naudą. Dažniausiai buvo tiriamas Bifidobacterium longum bakterijų tipas. Vertinimą atlikę mokslininkai teigė, kad probiotikai gali būti naudingi vyresnio amžiaus žmonėms esant lėtiniam vidurių užkietėjimui, kaip priedas prie įprastų gydymo formų.

Viduriavimas, kurį sukelia vėžio gydymas. Viduriavimas yra dažnas vėžio chemoterapijos ar radioterapijos šalutinis poveikis. Buvo manoma, kad probiotikai gali padėti išvengti ar gydyti tokio tipo viduriavimą. Tačiau 2018 m. 12 tyrimų (1 554 dalyviai) apžvalga parodė, kad teigiamo probiotikų poveikio įrodymai nėra įtikinami.

Divertikulinė liga. Sergant divertikulioze, maži maišeliai išsivysto ties silpnomis storosios žarnos sienelės vietose. Daugeliu atvejų tai nesukelia jokių simptomų. Jei atsiranda simptomų (tokių kaip vidurių pūtimas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas ar mėšlungis), ši būklė vadinama divertikuline liga. Jei kuris nors iš maišelių tampa uždegimas, būklė vadinama divertikulitu. Divertikulitu sergantiems pacientams gali skaudėti pilvą ir išsivystyti rimtų komplikacijų. 2016 m. peržiūrėjus 11 tyrimų (764 dalyviai) dėl divertikulinės ligos ir probiotikų, nepavyko padaryti išvadų, ar probiotikai buvo naudingi dėl prastos tyrimų kokybės.

Uždegiminė žarnų liga. Uždegiminė žarnyno liga - tai būklių grupė, sukelianti virškinimo sistemos dalies uždegimą; dažniausiai pasitaikančios rūšys yra opinis kolitas ir Krono liga. Simptomai gali būti pilvo skausmas, viduriavimas (kuris gali būti kruvinas), apetito praradimas, svorio kritimas ir karščiavimas. Simptomai gali būti nuo lengvų iki sunkių, jie gali atsirasti ir praeiti. Gydymas apima vaistus ir kai kuriais atvejais chirurgiją. 2014 m. Atliktas 21 tyrimas, kuriame dalyvavo pacientai, sergantys opiniu kolitu (1 700 dalyvių), apžvalga parodė, kad probiotikų, prebiotikų ar sinbiotikų pridėjimas prie įprasto gydymo gali būti naudingas skatinant ar palaikant ligos remisiją. Toje pačioje apžvalgoje taip pat apžvelgti 14 probiotikų, prebiotikų ar Krono ligos sinbiotikų tyrimų (746 dalyviai) ir nerasta įrodymų, kad jie buvo naudingi.

Dirgliosios žarnos sindromas. 2018 m. atlikus 53 dirgliosios žarnos sindromo (DŽS) probiotikų tyrimus (iš viso 5 545 dalyviai) padaryta išvada, kad probiotikai gali turėti teigiamą poveikį visuotiniams DŽS simptomams ir pilvo skausmui, tačiau nebuvo galima padaryti aiškių išvadų apie jų veiksmingumą ar nustatyti kurios rūšys, padermės ar probiotikų deriniai greičiausiai bus naudingi.

Keliautojo viduriavimas. 2018 m. Apžvalgoje buvo įvertinti 11 probiotikų ar prebiotikų (5 143 dalyviai) tyrimai keliautojo viduriavimo prevencijai ir rasti įrodymai, kad jie gali būti naudingi. Tačiau apžvalgoje nebuvo įvertinta tyrimų kokybė ir nebuvo duomenų apie šalutinį poveikį. Tarptautinės kelionių medicinos draugijos 2017 m. Klinikinės praktikos gairėse teigiama, kad nepakanka įrodymų rekomenduoti probiotikus ar prebiotikus, kad būtų išvengtas ar gydomas keliautojo viduriavimas. Gairėse pripažinta, kad yra įrodymų, rodančių nedidelę naudą, tačiau pažymėta, kad tyrimai labai skiriasi atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip naudojamų probiotikų padermės, viduriavimo priežastys ir geografinė padėtis. Be to, kai kuriuose tyrimuose buvo trūkumų.

Kūdikių būklė

Kūdikių diegliai. Diegliai yra per didelis, nepaaiškinamas jaunų kūdikių verksmas. Diegliais sergantys kūdikiai gali verkti 3 ar daugiau valandų per dieną, tačiau jie gerai valgo ir auga normaliai. Dieglių priežastis nėra gerai suprantama, tačiau tyrimai parodė virškinamojo trakto mikrobų bendruomenės skirtumus tarp naujagimių turinčių ir neturinčių mikrobų, o tai rodo, kad gali būti susiję su mikroorganizmais. 2018 m. atlikus 7 probiotikų tyrimus (471 dalyvis) dėl dieglių, iš kurių 5 buvo probiotikas Lactobacillus reuteri DSM 17938, nustatyta, kad šis probiotikas buvo susijęs su sėkmingu gydymu (apibrėžiamas kaip daugiau nei pusės dienos verkimo laiko sumažėjimas). Tačiau poveikis daugiausia pasireiškė tik žindomiems kūdikiams.

Nekrotizuojantis enterokolitas. Nekrotizuojantis enterokolitas yra rimta, kartais mirtina liga, pasireiškianti neišnešiotiems kūdikiams. Tai apima žarnyno sužalojimą ar pažeidimą, dėl kurio žūva žarnyno audinys. Tiksli jo priežastis nėra žinoma, tačiau nenormali reakcija į maisto komponentus ir mikroorganizmus, kurie gyvena neišnešioto kūdikio virškinimo trakte, gali vaidinti svarbų vaidmenį. 2017 m. Atlikta 23 tyrimų (7325 kūdikių) apžvalga parodė, kad probiotikai padėjo išvengti nekrotizuojančio enterokolito labai mažo svorio kūdikiams. Tačiau atskirų tyrimų rezultatai skyrėsi; ne visi parodė naudą. Atrodė, kad geriausi rezultatai buvo probiotikų, kuriuose buvo ir Lactobacillus, ir Bifidobacterium, tačiau nebuvo įmanoma nustatyti naudingiausių padermių šiose didelėse bakterijų grupėse. Nei vienas iš aukščiau aprašytų tyrimų kūdikių nesukėlė žalingo trumpalaikio probiotikų šalutinio poveikio. Tačiau ilgalaikis probiotikų vartojimo poveikis tokiame jauname amžiuje yra neaiškus. Už šių tyrimų ribų buvo atvejų, kai probiotikai turėjo žalingą poveikį naujagimiams. Keletu atvejų kūdikiams atsirado kraujo infekcija dėl mikroorganizmų, sąmoningai įtrauktų į probiotinį produktą, ir vienu atveju neišnešiotas kūdikis mirė užsikrėtęs pelėsiu, užteršusiu probiotinį maisto papildą.

Kūdikių sepsis. Sepsis yra rimta liga, kurios metu organizmas reaguoja į infekciją kenksmingai ir nepaprastai. Tai gali sukelti pagrindinių organų ir kūno sistemų nebeveikimą ir gali kelti pavojų gyvybei. Sepsio rizika yra didžiausia kūdikiams, vaikams, pagyvenusiems žmonėms ir žmonėms, turintiems rimtų sveikatos problemų.

Viena grupė, kuriai ypač gresia sepsis, yra neišnešioti kūdikiai. Peržiūrėjus 37 tyrimus (9416 dalyvių) nustatyta, kad probiotikai buvo naudingi mažinant neišnešiotų naujagimių sepsio riziką.

Dantų sutrikimai

Dantų ėduonis. Nedidelis tyrimas, kuriame dalyvavo kūdikiai ir maži vaikai, apžvelgė galimybę, kad probiotikai gali būti naudingi siekiant išvengti dantų ėduonies. Apžvelgus 7 tyrimus (iš viso dalyvavo 1715 dalyvių) nustatyta, kad 4 iš 7 tyrimų metu probiotikų vartojimas buvo susijęs su mažiau dantų ėduonių, tačiau įrodymų kokybė buvo menka ir nebuvo galima padaryti aiškių išvadų apie probiotikų veiksmingumą.

Periodonto ligos (dantenų ligos). Periodonto ligos atsiranda dėl infekcijų ir dantenų bei kaulų, kurie supa ir palaiko dantis, uždegimo. Jei liga sunki, dantenos gali atitraukti nuo dantų, gali prarasti kaulą, dantys gali atsilaisvinti ar iškristi.

Su alergija susijusios sąlygos

Alerginis rinitas (šienligė). Apžvelgus 23 tyrimus (1919 dalyvių), kuriuose probiotikai buvo išbandyti gydant alerginį rinitą, nustatyta, kad jie gali būti naudingi simptomams ir gyvenimo kokybei gerinti. Tačiau kadangi tyrimuose buvo išbandyti skirtingi probiotikai ir matuojamas skirtingas poveikis, rekomendacijų dėl probiotikų vartojimo pateikti negalima. Šių tyrimų metu buvo pranešta apie keletą šalutinių probiotikų poveikių.

Astma. Peržiūrėjus 11 vaikų astmos probiotikų tyrimų (910 dalyvių), rezultatai buvo neaiškūs.

Atopinis dermatitas. Atopinis dermatitas yra niežtintis lėtinis odos sutrikimas, susijęs su alergijomis, bet ne dėl jų. Tai dažniausiai būdinga kūdikiams ir gali prasidėti jau nuo 2 iki 6 mėnesių. Daugelis žmonių perauga tai iki ankstyvos pilnametystės. Atopinis dermatitas yra vienas iš kelių egzemos tipų. 2017 m. Atlikus 13 probiotikų (1271 dalyvių) tyrimą, skirtą kūdikių ir vaikų atopiniam dermatitui gydyti, nerasta nuoseklaus teigiamo poveikio įrodymų.

Alergijų prevencija. Buvo manoma, kad pasikeitus žmonių gyvenimo būdui ir aplinkai, ankstyvame gyvenimo etape galėjo sumažėti kontaktas su mikroorganizmais ir šis sumažėjimas galėjo padidinti alergiją. Tai kartais vadinama „higienos hipoteze“, nors tam įtakos gali turėti ir su higiena nesusiję veiksniai, tokie kaip mažesnis šeimos dydis ir antibiotikų vartojimas. Buvo atlikti tyrimai, kurių metu probiotikai buvo skiriami nėščioms moterims ir (arba) jauniems kūdikiams, tikintis užkirsti kelią alergijos vystymuisi. 2015 m. Atlikta 17 tyrimų (4755 dalyviai) apžvalga, kurioje buvo įvertintas probiotikų vartojimas nėštumo metu ar ankstyvoje kūdikystėje, parodė, kad probiotikų veikiami kūdikiai turi mažesnę riziką susirgti atopiniu dermatitu, ypač jei jie buvo veikiami probiotikų mišinio. Tačiau probiotikai neturėjo įtakos astmos, švokštimo ar šienligės (alerginio rinito) rizikai.

Kitos sąlygos

Aknė. Tyrimai nustatė mechanizmus, kuriais probiotikai, vartojami per burną arba vartojami vietiškai (tepami ant odos), gali paveikti spuogus. Tačiau žmonių buvo mažai tirta dėl spuogų probiotikų, o Amerikos dermatologijos akademijos 2016 m. spuogų valdymo gairėse teigiama, kad esami įrodymai nėra pakankamai tvirti, kad būtų galima pagrįsti bet kokias rekomendacijas dėl probiotikų vartojimo.

Kepenų encefalopatija. Kai kepenys yra pažeistos ir negali pašalinti toksinių medžiagų iš kraujo, toksinai gali kauptis kraujyje ir paveikti nervų sistemą. Tai gali sukelti smegenų funkcijos sutrikimus, vadinamus kepenų encefalopatija. 2017 m. apžvelgtas 21 kepenų encefalopatijos probiotikų tyrimas (1 420 dalyvių) ir padaryta išvada, kad jie paprastai yra nekokybiški. Buvo įrodymų, kad lyginant su placebu (neaktyvia medžiaga) ar be jokio gydymo, probiotikai tikriausiai turėjo teigiamą poveikį kepenų encefalopatijai, tačiau nebuvo aišku, ar probiotikai yra geresni už laktuliozę - įprastą kepenų ligos gydymą.

Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Probiotikai buvo išbandyti dėl jų poveikio nuo viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (grupė, apimanti peršalimą, vidurinės ausies infekcijas, sinusitą ir įvairias gerklės infekcijas). 2015 m. atlikus 12 tyrimų, kuriuose dalyvavo 3720 dalyvių, įvertinimas parodė, kad probiotikus vartojantys žmonės gali turėti mažiau ir trumpesnes viršutinių kvėpavimo takų infekcijas. Tačiau įrodymų kokybė buvo menka, nes kai kurie tyrimai buvo atlikti prastai.

Šlapimo takų infekcijos. 2015 m. 9 šlapimo takų infekcijos profilaktikos probiotikų tyrimų (735 dalyvių) apžvalga nerado teigiamo poveikio įrodymų.

Ar probiotikai gali būti kenksmingi?

Nedaugelyje tyrimų buvo išsamiai nagrinėjamas probiotikų saugumas, todėl trūksta patikimos informacijos apie šalutinių reiškinių dažnumą ir sunkumą.
Kenksmingo probiotikų poveikio rizika yra didesnė žmonėms, sergantiems sunkiomis ligomis ar turintiens pažeistą imuninę sistemą. Kai probiotikai svarstomi didelės rizikos asmenims, pvz., Neišnešiotiems kūdikiams ar sunkiai sergantiems ligoninėse, reikia kruopščiai įvertinti probiotikų riziką ir jų naudą.

Galimas žalingas probiotikų poveikis yra infekcijos, kenksmingų medžiagų gamyba iš probiotinių mikroorganizmų ir probiotinių mikroorganizmų atsparumo antibiotikams genų perkėlimas į kitus virškinamojo trakto mikroorganizmus.

Pranešta, kad kai kuriuose probiotikų produktuose yra kitų mikroorganizmų, nei išvardyti etiketėje. Kai kuriais atvejais šie teršalai gali kelti rimtą pavojų sveikatai.

Daugiau apsvarstyti

Nevartokite probiotikų kaip priežasties atidėti savo vizito pas gydytoją ar dėl bet kokių sveikatos problemų.

Jei svarstote apie probiotinį maisto papildą, pirmiausia pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju. Tai ypač svarbu, jei turite sveikatos problemų. Vartojant probiotikus, reikia atidžiai stebėti visus, kurių sveikatos būklė yra rimta.

Prisiimkite atsakomybę už savo sveikatą – pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais apie bet kokius papildomus sveikatos metodus, kuriuos naudojate. Kartu galite priimti bendrus, gerai informuotus sprendimus.

Euromedika, MB

Daugiau informacijos:

www.diagnostikostestai.lt

Euromedika, MB infopuslapis

Pasidalink:

Įmonių straipsniai, naujienos, akcijos ir specialistų patarimai

  • Numatytas
  • Antraštė
  • Data
  • Atsitiktiniai
įkelti daugiau visų įkėlimui laikykite nuspaustą SHIFT klavišą įkelti visus